Początki covid-19 w Polsce. Badanie społeczne

Polsatnews.pl /

Jak wynika z raportu Market Side, mimo dobrej oceny działań rządu, niemal wszyscy ankietowani wyrazili silne oczekiwanie, że władze wspomogą szpitale w walce z wirusem. „Najczęściej unikamy wychodzenia z domu (75 proc.) oraz odwołujemy umówione spotkania (75 proc.)” – pisze Maciej Bartmiński, autor raportu. „62 proc. Polaków zrobiło nieco większe zakupy spożywcze, ale tylko 16 proc. zgromadziło duże zapasy. Najczęściej zapasy robili ludzie młodzi, bardzo rzadko osoby w wieku 65 i więcej lat, 20 proc. zatrudnionych pracuje z domu, zamiast jeździć do miejsca pracy” – dodaje.

Ocena działań, które podejmują władze ws. walki z koronawirusem jest pozytywna. „62 proc. badanych oceniło rząd »zdecydowanie« lub »raczej dobrze«. Tylko 16 proc. ocenia rząd negatywne” – podaje raport. 75 proc. Polaków odpowiadających na pytania twierdzi, że działania, które podjął rząd „są odpowiednie do sytuacji”. Według 69 proc. rząd przedstawia rzetelne informacje na temat tego, co się dzieje, a 60 proc. wskazało, że reakcja władz w związku zagrożeniem była szybka.

Jeszcze w trakcie trwania badania rząd podjął decyzje, których oczekiwali ankietowani. Wśród nich znalazły się: „zakaz większych zgromadzeń (98 proc. za), zamknięcie kin (97 proc.), zamknięcie granic (91 proc.), zamknięcie restauracji (91 proc.) oraz ograniczenia działaniu galerii handlowych (86 proc.)”.

Natomiast wśród oczekiwań ankietowanych znalazło się jeszcze: ”wsparcie dla szpitali, zakup dodatkowych respiratorów oraz większej liczby testów (98 proc. badanych)”. Dodatkowo zdaniem respondentów, rząd powinien w komunikacji wykorzystać system alertów sms. Zdaniem odpowiadających, pracodawcy powinni mieć nakaz, który sprawi, że pracownicy będą wykonywać pracę zdalnie (jeśli jest taka możliwość). Niemal wszyscy ankietowani oczekiwali wsparcia szpitali przez rząd

Z ankiet wynika również, że wiele osób zaakceptowałoby stworzenie stref zamkniętych, gdzie panowałaby ograniczona możliwość poruszania się. 80 proc. ankietowanych twierdzi, że Kościół katolicki powinien w czasie walki z koronawirusem całkowicie odwołać msze święte. Takie zdanie mają niemal wszystkie osoby w wieku 65+. Pozytywnie ocenia się wezwanie wiernych, którzy są w grupie ryzyka do pozostania w niedzielę w domu.

Ankietowanych zapytano o to, jakie są ich propozycje podczas walki z koronawirusem. Zaproponowano m.in., by wprowadzić programy edukacyjne w TVP, które do południa nadawałyby lekcje dla uczniów. „Zdaję sobie sprawę, że nie ma gotowych programów, ale na pewno można znaleźć nauczycieli z renomowanych szkół, którzy poprowadzą lekcje, a te transmitować ze szkół w TV. Włosi nadają programy edukacyjne na 3 kanałach” – proponuje jeden z respondentów.

Raport sporządzono na podstawie badania internetowego. Ankieta internetowa trwała ok. 7 minut i była przeprowadzona na próbie 500 osób. Maksymalny błąd statystyczny wynosi 4,4 proc. Ankietowanymi byli mieszkańcy Polski w wieku 18-80 lat. Realizacja badania trwała 48 godz. 

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-03-15/jak-polacy-oceniaja-dzialania-rzadu-jakie-maja-oczekiwania/